Podsumowanie pracy nawiewników

Podsumowanie pracy nawiewników

Postaram się może w kilku zdaniach podsumować pracę nawiewników okiennych.

Nawiewniki jak wiadomo służą do poprawy wentylacji w naszych pomieszczeniach.


Dzięki tym urządzeniom świeże powietrze wpada do pomieszczeń, nawiewniki montuje się w górnych częściach okien, przeważnie w skrzydłach.
Można również w ościeżnicach ale tylko w oknach drewnianych, pod warunkiem, że mamy wystarczającą ilość miejsca.
Zimne powietrze wpada nam do pomieszczenia i od razu kierowane jest w górę, bo tak zbudowane są nawiewniki może nie wszystkie ale większość .

Zanim opadnie nam na dół zdąży się wstępnie ogrzać, oczywiście odczuwamy w pewnym stopniu lekki ruch powietrza. Im cieplej w pomieszczeniu tym później świeże powietrze opada na dół. Wiadomo im później – tym jest cieplejsze.

Ktoś powie ok. można stosować mikrowentylację, która jest standardowo montowana w oknach.
Tak można z tego korzystać ale należy pamiętać, że w tym rozwiązaniu rozszczelniamy okna od samego dołu i siedząc blisko okna czujemy chłód- tutaj czegoś takiego nie ma.
Może dochodzić do sytuacji, że nawiewnik się poci – jest to normalna rzecz. Z zewnątrz wpada zimne powietrze które styka się z ciepłym, wtedy występuje wyroszenie. To tak jak na szybach okiennych, im większa różnica temperatur i większa wilgotność w pomieszczeniu- tym większe mamy wyroszenie na najzimniejszych elementach ściany czyli oknach.

Czasami bywa tak, że zbyt mocno wieje przez nawiewnik, dlatego polecam takie, które możemy ręcznie zamykać.
Na postawie obserwacji termometru i wilgotnościomierza – biorąc pod uwagę różne podmuchy z nawiewników udało nam się ustawić je tak żeby wstając rano mieć suche szyby, czujnik tlenku węgla nie pokazał ani jednej jednostki stężenia. Nie ma odczucia lekkiego zaduchu po przespanej nocy.
Wchodząc do mieszkania odczuwa się świeże powietrze.

Jak ustawiać nawiewniki ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, każde mieszkanie jest inne. Zależy od kierunku świata, od tego na którym piętrze mieszkamy.
Prywatnie u nas w mieszkaniu mamy teraz tak wspomniałem wyżej i jesteśmy bardzo zadowoleni. Na pewno nie wrócilibyśmy się do okresu przed założeniem tych urządzeń.

 

About the author

Bogdan Dziuk administrator